Skip to main content

Komora
normobaryczna

Jesteśmy właścicielem marki Normobaric for Life, która oferuje możliwość korzystania z sesji z podwyższonym ciśnieniem parcjalnym tlenu w komorze normobarycznej zlokalizowanej w Osielsku koło Bydgoszczy.

Producentem komory normobarycznej jest Ekonstal sp. z o.o.

Czym jest

komora normobaryczna?

Komora normobaryczna to innowacyjne, certyfikowane, w pełni bezpieczne urządzenie do wspomagania regeneracji organizmu oraz relaksacji. Jest to komora ciśnieniowa, która składa się z kilku pomieszczeń – śluzy (umożliwiającej przeprowadzanie kompresji i dekompresji), strefy Relax i strefy VIP (czyli wygodnie umeblowanych pomieszczeń, w których użytkownicy komory spędzają czas podczas sesji) oraz toalety. Urządzenie oraz organizowane w nim normobaryczne sesje tlenowe pozwalają na bezinwazyjne dostarczanie organizmowi większej ilości tlenu, niż podczas oddychania normalnym powietrzem atmosferycznym.

Idea konstrukcji komory normobarycznej opiera się na wykorzystaniu potencjału natury do pobudzania regeneracji organizmu i efektywnej jego odnowy. Zasada działania urządzenia polega na utrzymywaniu we wnętrzu komory parametrów atmosfery, zmodyfikowanych w stosunku do atmosfery ziemskiej. Modyfikacja polega na tym, że w komorze:

  • ciśnienie bezwzględne utrzymywane jest na poziomie ok. 1500 hPa (tj. o ok. 500 hPa wyższym, niż ciśnienie atmosferyczne na Ziemi),
  • ciśnienie parcjalne tlenu jest utrzymywane na poziomie ok. 31,5 – 40 kPa (podczas gdy w atmosferze ziemskiej wynosi ono ok. 21 kPa),
  • ciśnienie parcjalne dwutlenku węgla utrzymywane jest na poziomie ok. 0,7 – 2 kPa (ok. 0,05 kPa w atmosferze ziemskiej).
  • ciśnienie parcjalne wodoru utrzymywane jest na poziomie ok. 0,4 – 0,5 kPa (ok. 0,00005 kPa w atmosferze ziemskiej).

Przebywając wewnątrz komory można swobodnie oddychać, bez konieczności zakładania masek tlenowych.  Uzyskiwany efekt uczestnictwa w normobarycznej sesji tlenowej jest zbliżony do efektów pobytu w komorze hiperbarycznej. Jednak w przeciwieństwie do hiperbarii, gdzie oddychanie następuje najczęściej przez maskę tlenową, poprzez którą podawany jest czysty tlen mogący powodować ryzyko rozwoju chemicznego zapalenia płuc, w komorze normobarycznej można oddychać swobodnie. Nie ma w związku z tym także przeciwwskazań do wydłużania trwania sesji, co pozwala spędzać w komorze także noc.

Parametry atmosfery utrzymywanej w komorze są utrzymywane na takim poziomie, by eliminować ryzyko powstawania nadmiaru wolnych rodników. Dodatkowo nie jest wymagana kwalifikacja do odbycia takiej sesji ani też monitoring ze strony lekarza.

Ciśnienie parcjalne wodoru w komorze normobarycznej jest o ok. 10 000 razy wyższe niż w atmosferze ziemskiej. Celem utrzymywania ciśnienia parcjalnego wodoru na takim poziomie jest umożliwienie organizmowi lepszego przyswajania tego naturalnego antyutleniacza. Aktywny wodór ma bardzo silne działanie neutralizujące wolne rodniki, a zatem wspiera on działanie układy antyoksydacyjnego, przyczyniając sie tym samym do zmniejszania efektów stresu oksydacyjnego w organizmie. Wodór podawany w postaci gazu, jak też rozpuszczony w wodzie (przeczytaj o redoxerach czyli urządzeniach do przygotowywania wody RedOx nasyconej aktywnym wodorem) jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia, ma przy tym działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne.

Zalecana długość pojedynczej sesji tlenowej w komorze normobarycznej to 120 minut. Wskazane jest odbycie cyklu normobarycznego składającego się z min. 5 do 10 tlenowych sesji normobarycznych i powtarzanie takiego cyklu 2 do 3 razy w roku. Podczas sesji wskazane jest picie wody RedOx nasyconej aktywnym wodorem, która wzmacnia pozytywny efekt prozdrowotny dla organizmu.

Ze względu na gabaryty komory, przebywając w jej wnętrzu można się swobodnie przemieszczać a także korzystać ze znajdującej się w niej toalety. Wskazany jest wygodny, przewiewny strój. Zakazane jest wnoszenie do wnętrza zapalniczek, dezodorantów, e-papierosów, ostrych narzędzi, aerozoli, napojów w zamkniętych plastikowych butelkach oraz elektronicznych urządzeń medycznych.

Przed wizytą w komorze należy wstrzymać się z używaniem środków kosmetycznych o długotrwałym i intensywnym zapachu.

Przed sesją należy przyjąć leki zgodnie z normalnym schematem leczenia.

Dla kogo?

Wizyty w komorze normobarycznej są wskazane dla każdego, bez względu na wiek, płeć, kondycję fizyczną czy stan zdrowia. Do głównych przeciwwskazań należą stany zapalne górnych dróg oddechowych i zatok (ze względu na możliwy do wystąpienia ucisk lub ból w uszach podczas procesu kompresji w śluzie), infekcje wirusowe z gorączką, duże ubytki w zębach, ciężkie choroby płuc oraz elektrostymulatory w ciele. Więcej o przeciwwskazaniach do korzystania z komory normobarycznej przeczytasz na stronie Normobaric.com.pl.

Potrzebujesz pomocy?

Skontaktuj się z nami w celu otrzymania pełnej informacji o urządzeniach i ich zastosowaniu.

Korzyści udziału w normobarycznych sesjach tlenowych:
  • przyspiesza procesy regeneracji organizmu,
  • wspiera efektywną relaksację i odprężenie,
  • poprawia pamięć krótkotrwałą, koncentrację i funkcje poznawcze,
  • spowalnia negatywne skutki chorób neurodegeneracyjnych,
  • zmniejsza skutki stresu oksydacyjnego,
  • zmniejsza nasilenie procesów zapalnych,
  • może wpływać pozytywnie na łagodzenie skutków schorzeń dermatologicznych, 
  • przyspiesza rozwój nowych naczyń krwionośnych,
  • wspomaga przemianę materii i odchudzanie,
  • poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci,
  • może wpływać na spowolnienie procesu starzenia się organizmu,
  • wspomaga odporność, pobudza efektywność działania układu antyoksydacyjnego,
  • usprawnia wymianę gazową w organizmie, w szczególności wpływa na efektywne dostarczanie tlenu do wszystkich narządów i tkanek, także tych niedotlenionych.

Przeczytaj opinię merytoryczną projektu badawczego dot. wpływu hiperoksji normobarycznej na wybrane parametry czynnościowe autonomicznego układu nerwowego, ukłądu wsercowo-naczyniowego i funkcje poznawcze u osób zdrowych.

Zapraszamy

Dowiedz się teraz, jak nasze urządzenia pomagają zmieniać przyszłość

Skontaktuj się z nami